۱۴۰۰ چهارشنبه ۲ تير

آیین بزرگداشت دکتر کاتب، رییس پیشین و موسس دانشکده هنر دانشگاه الزهرا(س)

ارسال شده در تاریخ 1400/02/25
ساعت 12:41
آیین بزرگداشت دکتر کاتب، رییس پیشین و موسس دانشکده هنر دانشگاه الزهرا(س)

دکتر خانیکی استاد برجسته علوم ارتباطات با بیان اینکه دکتر کاتب در حوزه معماری و پژوهش هنر گام‌های بزرگی برداشته و در کمتر کردن فاصله بین حوزه تجربی و آکادمیک هنر بسیار موفق عمل کرده است، گفت: این بانوی فرهیخته هنر را به جامعه پیوند زده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه الزهرا، آیین بزرگداشت دکتر کاتب رییس و موسس دانشکده هنر دانشگاه الزهرا و استاد برجسته معماری روز گذشته (سه‌شنبه 21 اردیبهشت‌ماه) با حضور ریاست دانشگاه و تعدادی از مسئولان و اساتید برجسته حوزه فرهنگ و هنر بصورت مجازی از طریق ادوبی کانکت و آپارات برگزار شد.
دکتر ملانظری در ابتدای این مراسم ضمن تبریک پیشاپیش عید فطر و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه مسلمانان، گفت: قطعا برگزاری مراسم بزرگداشت استاد فرهیخته و ارجمند، سرکار خانم دکتر کاتب در این ایام، بسیار فرخنده و مبارک است. همکار پر احساسی که انتخاب رشته هنر دقیقا مطابق شرایط روحی و روانی ایشان بوده و ویژگی‌های شخصیتی ایشان عاملی بوده تا به سمت هنر روی آورند.
وی با بیان اینکه افتخار داشتم در زمان ریاست دانشگاه الزهرا دو دوره شاهد موفقیت ایشان در سمت ریاست دانشکده هنر باشم، افزود: دلسوزی‌ها و نگاه مادرانه دکتر کاتب طی این مدت قابل تقدیر است. قلبا این باور را دارم که همه کسانی که در این دانشگاه کار اجرایی می‌کنند، دست حضرت زهرا پشت سرشان است و دکتر کاتب نیز که سالهاست خدمات ارزشمندی را در عرصه فرهنگ و هنر ارائه کرده‌اند، از فیوضات حضرت زهرا (س) برخوردار هستند.
رییس دانشگاه الزهرا با بیان اینکه بسیار خرسندیم که این فرصت برای ما مهیا شد تا بتوانیم از زحمات و موفقیت‌های ایشان به عنوان یک بانوی فرهیخته در عرصه آموزش عالی تقدیر و قدردانی کنیم، اظهارداشت: دکتر کاتب امروز زمانی به شرایط بازنشستگی رسیده است که تمام آنچه در توان داشته‌اند به کار گرفته و دانشکده هنر همیشه مرهون تلاش‌ها و زحمات ایشان خواهد بود.
وی در پایان تاکید کرد: الزهرا خانه همه عزیزان بازنشسته است و باعث افتخار است که از حضور و تجربیات این سرمایه های ارزشمند بعد از بازنشستگی نیز بهره‌مند باشیم. برای ایشان توفیقات روز افزون و سلامتی را از خداوند متعال خواستاریم.
دکتر رحمانی معاون اداری مالی دانشگاه الزهرا نیز در ادامه این آیین با بیان اینکه یکی از توفیقات من در سمت معاون اداری مالی آشنایی با دکتر کاتب بود، گفت: از زمان آشنایی با دکتر کاتب، روحیه بسیار خوب و تحول گرای ایشان در کار و خلاقیت و ایجادکنندگی‌شان را به چشم دیدیم و تجربه کردیم ایشان در تمامی مراحل کاری خود خالق بوده‌اند و در دانشگاه الزهرا نیز آرمان‌های بسیاری برای دانشکده داشتند و اقدامات بسیاری نیز به انجام رساندند. علاوه بر آن، حس مادرانه و روحیه خوبی که در برخورد با دانشجویان داشتند بسیار ارزنده بود زیرا این تعامل شایسته در کار استادی و معلمی امری ضروری و لازم است.
معاون اداری مالی دانشگاه الزهرا در رابطه با اهمیت رشته هنر بیان کرد: هنر جزو رشته‌های بسیار مهم دانشگاه است و به دلیل سنخیت با جنسیت دانشگاه بسیار پتانسل رشد و پیشرفت دارد لذا باید بتوانیم این حوزه را بسط و توسعه دهیم بطوریکه یک شایستگی محوری در دانشگاه الزهرا تلقی شود و بتواند به جذب دانشجویان کمک کند.
دکتر رحمانی در پایان با مرور اقدامات دکتر کاتب جهت گسترش و اعتلای هنر، مطرح کرد: امیدواریم با کمک ایشان و بهره‌مندی از تجارب ارزشمندشان، در شعبه ارومیه نیز مرکز نوآوری هنر را راه‌اندازی کنیم تا سبب گسترش حوزه‌های هنری و تربیت نیروهای کار آفرین شود.
همچنین دکتر دانش آشتیانی عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی جمهوری اسلامی ایران نیز مطرح کرد: از زمانی که دکتر کاتب در دانشگاه هنر مسئولیت داشتند، من با ایشان آشنا شدم و از همان زمان شاهد بودم که ایشان در آن دانشکده زیربنای شکل‌گیری آن را به وجود آوردند.
وی افزود: دکتر کاتب با تلاش‌های مستمر، کارگاه‌ها و تجهیزات مختلفی را در زمینه های متنوع تاسیس کرد. زمانی که مجددا در وزارت علوم مشغول به کار شدم، ایشان ریاست دانشگاه هنر اصفهان را پذیرفتند و تا آن زمان، ما تجربه پذیرش مسئولیت از سوی زنان در سمت مدیریت دانشگاه را نداشتیم و دکتر کاتب در آن زمان با شجاعت این مسئولیت را پذیرفتند.
وی در رابطه با ویژگی‌های شخصیتی و مدیریتی دکتر کاتب مطرح کرد: در بحث مدیریت اولین شرط داشتن تخصص در آن حوزه است که ایشان در این زمینه کاملا مسلط به موضوعات بودند و علاوه بر آن تجربه کاری بسیار خوبی نیز در این زمینه داشتند.
وی در ادامه نیز با اشاره به در خصوصیات شخصی وی عنوان کرد: از لحاظ شخصیتی نیز ایشان فردی متواضع و فروتن هستند و این یک ویژگی بسیار مهم در جایگاه مدیریتی است. گشاده رویی و خوش برخوردی، وفق و مدارا بودن از ویژگی های دیگر این استاد برجسته است.
در بخش دیگر این مراسم، دکتر ندا گلیجانی مقدم معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهرا نیز در بیان ویژگی‌های دکتر کاتب مطرح کرد: یکی از ویژگی‌های بسیار بارز ایشان بخشندگی است. ایشان در حفظ این ویژگی در ابعاد مختلف بسیار موفق بودند و همکاری با ایشان برای ما بسیار ارزشمند بوده و هست.
وی با تاکید بر اینکه دکتر کاتب یک نمونه شایسته برای همه زنان است، افزود: بسیار خوشحالم که در طول دوران کاری شاهد موفقیت های روزافزون ایشان بودم و آرزو میکنم در دوره جدید زندگیشان نیز همچنان شاهد موفقیت هایشان باشیم و در پناه خداوند عمری با عزت و سلامت داشته باشند.
دکتر حسن زاده دبیر ستاد امور رفاهی وزارت علوم در این آیین گفت: دکتر کاتب استاد و هنرمند فرهیخته‌ایست که در طول عمر خود، بیش از علم به اخلاق و فرهنگ بها دادند و این ویژگی جزوی از شخصیت ایشان بوده است. ایشان از بانوان پیشکسوت حوزه معماری در کشور هستند و برخلاف کسانی که آمدند و رفتند، ایشان آمدند و همیشه در این عرصه ماندند.
وی با بیان اینکه نتیجه ماندن دکتر کاتب در این عرصه، پرورش استعداد جوانان به ویژه بانوان در کشور بوده و ایشان گنجینه ای درخشان از جامعه بانوان کشور هستند، افزود: امیدواریم در ادامه نیز شاهد برخورداری جامعه ایران در بهره مندی از تجارب ایشان باشیم.
در ادامه، دکتر جعفر میلی منفرد عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و معاون اسبق آموزشی وزارت عتف بیان کرد: در آن زمان تصمیم وزارت علوم برای انتخاب رییس دانشگاه هنر اصفهان که در زمینه های تخصصی هنر مسلط بود، فرصتی را برای این دانشگاه فراهم کرد تا آن دوره سبب شکوفایی آن شود.
وی با اشاره به مصائب و سختی‌های ریاست دانشگاه ادامه داد: اداره دانشگاه امری چند وجهی و بسیار دشوار است. روسای دانشگاه ها باید بتوانند نیازهای دانشگاه را پاسخ دهند و با وزارت علوم و بخش‌های مختلف نیز ارتباط داشته باشند. به حق طی 3 سال مدیریت دکتر کاتب در دانشگاه اصفهان، به خوبی شاهد موفقیت‌های ایشان در این جایگاه بودیم و این دانشگاه با تکیه بر تلاش‌های ایشان توانست قدم‌های رو به جلویی را در عصه هنر بردارد. امیدواریم ایشان در دوره جدید زندگی خود نیز به مانند گذشته موفق و سربلند باشند.
دکتر محمد بهشتی عضو پیوسته فرهنگستان هنر گفت: از همان دوره ای که دکتر کاتب در حال آماده کردن پایان نامه دکترای خود بودند، شاهد بودم که با چه ذوق و شوقی فعالیت‌های خود را دنبال می‌کنند. شخصیت ایشان بازنشسته نمی شود. شاید یک عنوان اداری برای آن وجود داشته باشد اما در دلشان این سودا همچنان باقی است و توصیه می کنم که دانشگاه الزهرا نیز دکتر کاتب را ترک نکند و سایه شان همیشه بر سر دانشگاه و دانشکده بماند.
همچنین دکتر غلامرضا ظریفیان، استاد تاریخ دانشگاه تهران و مدیرکل اسبق دانشجویان داخل وزارت علوم نیز مطرح کرد: در زمان تصدی وزارت علوم بنده همکاری نزدیکی با دکتر کاتب داشتم که منجر به ارتباط دقیق و درک از اخلاق علمی ایشان شد. بدون اغراق ایشان یکی از مفاخر علمی کشور هستند و علی رغم تلاش های بسیار زیاد در عرصه علم و هنر هنوز جایگاه و منزلت شان آن طور که باید شناخته نشده است.
وی افزود: ایشان عالمی با خستگی ناپذیر، خلاق، آفریننده، مدیر و شکیبا، متواضع و فروتن، روشنفکر و عاشق ایران و یک شخصیت آکادمیک برجسته در تراز علمی و بین المللی هستند. فهرست کاری ایشان طی این سال‌ها گواه تمامی این ویژگی‌هاست.
دکتر ظریفیان ادامه داد: در هنگامه مدیریت ایشان در دانشگاه هنر اصفهان که با مسئولیت من در وزارت علوم هم زمان بود، ایشان یک کار 30 ساله را طی سه سال در آن دانشگاه انجام دادند که این تنها یکی از تلاش‌های ایشان در عرصه آموزش عالی است.
در بخش دیگر این نشست، دکتر رضایی شریف آبادی معاون آموزشی دانشگاه الزهرا نیز گفت: دکتر کاتب را سالهاست که می شناسم و آنچه می توان در مورد ایشان گفت شخصیت و منش استادی ایشان است. صحبت کردن با ایشان همیشه برای من الهام بخش بوده و ایشان بی شک خدمات ارزشمندی را برای جامعه هنری کشور در طول این سال‌ها داشته‌اند. برای ایشان موفقیت و طول عمر را از خداوند خواستارم.
همچنین دکتر اردوخانی معاون پژوهشی دانشگاه الزهرا گفت: بازنشستگی به معنای ترک دانشگاه نیست و دانشگاه قطعاً از خدمات دکتر کاتب بهره مند خواهد بود و معاونت پژوهش و فناوری نیز از بهره‌برداری تجربیات و خدمات ایشان استقبال می‌کند.
دکتر طالب‌پور معاون سابق آموزشی دانشکده هنر دانشگاه الزهرا و سرپرست جدید دانشکده هنر در ادامه این مراسم گفت: صحبت کردن در مورد دکتر کاتب کار مشکلی است زیرا ایشان خصوصیات بارزی دارند که در کلام نمی گنجد. ایشان در زمینه آموزشی، اجرایی و علمی از جمله افراد بسیار موفقی هستند و مدت‌ها در آموزش عالی نیز مسئولیت داشتند و کارهای شاخصی را به انجام رساندند.
وی افزود: دکتر کاتب با دقت نظر بالایی که دارند می توانند مشکلات و موانع را مرتفع کنند و با استفاده از کلام شیرینی که دارند قادر هستند با همه افراد ارتباط خوبی را برقرار کنند و مسائل را به خوبی پیش ببرند. دکتر کاتب از هنرمندان برجسته کشور هستند و همیشه ذوق هنری‌شان در آثارشان ماندگار است.
دکتر هادی خانیکی استاد برجسته ارتباطات و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران نیز ضمن ابراز خرسندی از شرکت در مراسم نکوداشت دکتر کاتب، مطرح کرد: از خدمات ارزنده علمی و اجتماعی ایشان همین بس که موسس دانشکده هنر دانشگاه الزهرا بودند و سال‌ها به عنوان رئیس همین دانشکده منصوب شدند و با حفظ سمت به عمر کاری خود در این دانشگاه پایان دادند.
وی با بیان اینکه سابقه آشنایی بنده با دکتر کاتب از همان دوران آغازین خدمت و زمانی بود که در وزارت علوم مسئولیت مشاورت دکتر معین وزیر وقت را داشتم، افزود: همکاران و دانشجویان ایشان بی نیاز از این هستند که کسی از کارنامه و عملکرد ایشان صحبتی را ارائه کند. دکتر کاتب هنر را به جامعه پیوند زده است. ایشان همیشه یک پا در دانشگاه، یک پا در امور اجرایی و یک پا در جامعه داشتند.
دکتر خانیکی اظهارداشت: دکتر کاتب صاحب نظر و صاحب تجربه است و در حوزه معماری و پژوهش هنر گام های بزرگی برداشته و در کمتر کردن فاصله بین حوزه تجربی و آکادمیک هنر بسیار موفق عمل کرده است. ایشان در عمر کاری خود اقدامات بسیار ارزنده انجام داده که یکی از بارزترین آنها این است که برای نخستین بار پای اساتید برجسته هنر را به دانشگاه‌ هنر باز کرد.
این استاد برجسته ارتباطات ادامه داد: کشف ذخایر فرهنگی و هنری و آنچه در آثار علمی دکتر کاتب انعکاس دارد نشان می دهد که ایشان سخت به فرهنگ بومی و ملی کشور توجه دارد و آنچه در مورد هنر ایرانی در عرصه بین‌المللی انعکاس دارد، مرهون تلاش‌ها و از جمله افتخارات ایشان است.
وی افزود: دکتر کاتب علاوه بر فعالیت‌های علمی و هنری خود به حوزه عمومی و حوزه رسانه نیز ورود پیدا کرد و مجله ایران آذین را راه اندازی کرد تا طراحی داخلی را به حوزه مخاطبان عمومی نیز برساند. زنی که به رغم دشواری های فراوان و مسئولیت های بسیار، فرزندان شایسته تربیت کرد و هر کجا دری بسته شد در دیگری را به روی خود باز کرد. امیدواریم ایشان در دوران جدید زندگیشان نیز همچنان پرانگیزه به مسیر خود ادامه دهند.
در ادامه این نشست، دکتر راغفر عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا نیز بیان کرد: من از اردیبهشت سال 64 وارد دانشگاه الزهرا شدم و مسئولیت معاونت اداری مالی را عهدا‌دار شدم. از آن زمان به دلیل ارتباطات کاری، رابطه تنگاتنگی با بخش های مختلف پیدا کردم. آن زمان متوجه شدم که تلاش‌ برخی از اعضای هیئت‌ علمی در پیشبرد امور، برجسته تر از بقیه است. دکتر کاتب برای تامین فعالیت‌های اجرایی و علمی خود در دانشکده، بیشترین مراجعه را در آن دوره به معاونت داشتند و تلاش زیادی می کردند تا فعالیت‌های خود را در راستای ارتقاء دانشکده بسط دهند.
وی افزود: در آن زمان ما شاهد شکل‌گیری دانشکده هنر بودیم و این حاصل تلاش‌های مستمر دکتر کاتب بود که ایشان در آن زمان همه تلاش خود را برای جذب بهترین اساتید کشور به کار می‌گرفت. از همین رو ما شاهد حضور بسیاری از اعضای برجسته عرصه هنر در دانشگاه الزهرا شدیم و حضور این اساتید سبب شکل‌گیری دانشکده هنر شد و جهش بزرگی در بخش هنر دانشگاه الزهرا به وجود آمد که همه اینها را مرهون تلاش های این بانوی فرهیخته هستیم.
امیدواریم تلاش هایی که ایشان در راه احیای هنر داشتندف همچنان نیز ادامه داشته باشد و ما شاهد بهره‌مندی از تجارب ایشان در بخش های مختلف هنری باشیم.
دکتر محمد توکل عضو هیئت علمی دانشگاه تهران نیز بیان کرد: 32 سال است که دکتر کاتب را می‌شناسند و در سال 68 زمانی که به ریاست دانشکده علوم اجتماعی درآمدم ایشان نیز به ریاست دانشکده هنر منصوب شدند. دکتر کاتب به لحاظ هنری و اجرایی مراحل و جایگاه‌های مختلفی را طی کردند و مضاف بر مسئولیت هایشان، سال‌های سال نیز سردبیری مجله را برعهده داشتند و در کل این سال‌ها واقعاً یک انسان با منش و ادب و مردم دار بودند. دکتر کاتب همیشه برای مخاطبانشان فردی اثر گذار بوده و هستند. امیدوارم در سال‌های باقی مانده از حیاتشان نیز همچنان مسیر موفقیت را ادامه دهند.
همچنین دکتر ملیحه قانع عبادی رئیس اداره دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه الزهرا نیز با بیان برخی از ویژگی‌های دکتر کاتب گفت: از خصوصیات بارز شخصیت ایشان هوشمندی، صلابت، صراحت و خستگی ناپذیری است. برای ایشان آرزوی سلامتی و عمری طولانی توام با موفقیت را آرزومندیم.
در بخش پایانی این مراسم نیز کلیپی از صحبت‌های فرزندان دکتر کاتب نیز پخش شد و فرزندان ایشان شرحی از از تلاش های بی وقفه مادرشان را از زمان کودکی تا کنون شرح دادند.
در پایان نیز دکتر کاتب با تشکر و قدردانی از برگزاری این مراسم و ابراز لطف همه شرکت کنندگان گفت: افتخار من است که توانستم از سال های گذشته تا کنون در کنار بزرگان و اساتید برجسته بیاموزم و به جامعه هنری و فرهنگی کشورم خدمت کنم.
 
 

ارسال کننده:
تعداد بازدید:86
تصاویر مرتبط:


  برچسب ها
  فیلم مرتبط
  فیلم مرتبط
  فیلم مرتبط
  صوت
  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

  ارسال نظرات
  نام
  آدرس پست الکترونیکی شما
  شماره تلفن:
  توضیحات
  خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
  دانشگاه الزهرا
   تهران،خیابان شیخ بهایی -میدان شیخ بهایی-دانشگاه الزهرا -دانشکده هنر کدپستی : 1993893973
  تلفن : 85692525-88035801 فاکس : 88035801
   art[at]alzahra.ac.ir
  تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.